HAZET Impact socket ∙ hexagon 900SLG-21 ∙ Square, hollow 12.5 mm (1/2 inch) ∙ Outside hexagon tract…
21 mm
Product details
Long design with borehole for locking pin or safety spring and groove for O-ring. Surface: phosphatized, oiled. DIN 3129, ISO 2725-2. Made in Germany. Drive: 1/2 inch (12.5 mm) square, hollow. Output: outside hexagon traction profile. Wrench size: 21 mm. Dimensions: 85 mm. Diameter d1 (output side): 31.3 mm. Diameter d2 (drive side): 30 mm. Net weight: 0.3 kg. For impact operation. Reinforced design with deep hexagon profile for wheel nuts and bolts.
Manufacturer No.
900SLG-21
1/2"
Output size
1
Width across flats
21 mm