HAZET Impact socket ∙ hexagon 900SLG-13 ∙ Square, hollow 12.5 mm (1/2 inch) ∙ Outside hexagon tract…
13 mm
Delivered between Sat, 23/5 and Thu, 28/5
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Product details
Long design With borehole for locking pin or safety spring and grove for O-ring Surface: phosphatized, oiled DIN 3129, ISO 2725-2 Made in Germany Drive: Square, hollow 12.5 mm (1/2 inch) Output: Outside hexagon traction profile Wrench size: 13 mm Dimensions / length: 85 mm Diameter d1 (output side): 20.8 mm Diameter d2 (drive side): 25 mm Net weight: 0.22 kg For impact operation
Key specifications
Socket type
Sockets
General information
Item number
Manufacturer
HAZET
Category
Nut drivers + Sockets
Manufacturer No.
900SLG-13
Release date
21/4/2018
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Material
Material group
Metal
Material
Chrome vanadium steel
Surface finish
OiledPhosphated
Socket wrench + attachment Features
Socket type
Sockets
Use for
Impact wrench
actuator size
1/2"
Plug-in insert for
External hexagon
Output size
1
Width across flats
13 mm