Siemens 5SU13566KK13 Schalter
Only 1 piece in stock at supplier
Rated current2
Product details
Circuit breaker type | Miniature circuit-breaker/residual current circuit-breaker combination |
Mounting type | Top-hat rail |
number of poles | 2 |
Length | 70 mm |
Width | 36 mm |
Item number | 9356656 |
Manufacturer | Siemens |
Category | Residual-current device |
Manufacturer No. | 5SU13566KK13 |
Release date | 8/8/2018 |
Mounting type | Top-hat rail |
number of poles | 2 |
Tripping characteristic | B |
Rated current | 13 A |
Rated current | 0.03 A |
Rated voltage | 230 V |
voltage type | AC |
Insulation voltage (Ui) | 264 V |
Residual current | 0.03 A |
Protection type (IP code) | IP20 |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 14,15 kg |
Items per sales unit | 1 pcs. |
Length | 70 mm |
Width | 36 mm |
Height | 90 mm |
Product Safety |
Length | 12 cm |
Width | 10 cm |
Height | 5 cm |
Weight | 270 g |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Eaton0 %
- 1.Max Hauri0 %
- 1.Siemens0 %
- 5.ABB0,1 %
- 5.Schneider Electric0,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- SiemensNot enough data
- ABBNot enough data
- BrennenstuhlNot enough data
- EatonNot enough data
- HagerNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Residual-current device» category returned?
Source: Galaxus- 2.Max Hauri0,7 %
- 4.Schneider Electric1,3 %
- 5.ABB1,8 %
- 6.Siemens2,6 %
- 7.Hager4,5 %