Makita MCCS15048E SPECIALIZED EFFICUT saw blade 150 x 20 x 1,1 mm 4 pcs. ( 4x B-69331 ) 48 teeth for
Only 1 piece in stock at supplier
Number3
Number of teeth2
Product details
Delivery contents: 4x Makita MCCS15048E Specialized Efficut saw blade 150 x 20 x 1.1 mm 48 teeth
Product description: This Specialized Efficut saw blade from Makita is specifically designed for cordless metal circular saws. It ensures high productivity and safety while working, boasts a longer lifespan than conventional saw blades, and provides a cutting speed that is 250% higher compared to standard saw blades. This results in approximately 60% time savings. The saw blade is ideal for cutting metal. With a thickness of only 1.1 mm, you can cut metal up to 2.5 times faster than with traditional saw blades. It offers excellent properties: specially shaped, precision-ground carbide tips ensure efficient and cool cutting. Additionally, the chip-breaking tooth design guarantees outstanding results.
Saw blade type | Circular saw blade |
Material application | Metal |
Number of teeth | 48 |
Diameter | 150 mm |
Mounting hole | 20 mm |
Item number | 17910462 |
Manufacturer | Makita |
Category | Saw blades |
Release date | 14/9/2021 |
Material | Hard metal |
Material application | Metal |
Cutting width | 1.10 mm |
Max. Speed | 4680 rpm |
Number of teeth | 48 |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 6,16 kg |
Items per sales unit | 4 pcs. |
Thickness | 1.10 mm |
Width | 150 mm |
Diameter | 150 mm |
Mounting hole | 20 mm |
Product Safety |
Length | 20.70 cm |
Width | 17.60 cm |
Height | 3.80 cm |
Weight | 787 g |
30-day right of return if unopened
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Bosch Professional Zubehör0 %
- 1.Bosch Zubehör0 %
- 1.Makita0 %
- 1.Metabo0 %
- 1.Proxxon0 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- MakitaNot enough data
- 3MNot enough data
- BahcoNot enough data
- BGSNot enough data
- Bosch Home & GardenNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Saw blades» category returned?
Source: Galaxus- 14.Festool0,9 %
- 16.Einhell1 %
- 17.Makita1,1 %
- 17.Proxxon1,1 %
- 19.Bosch Professional1,2 %