Makita CMSF16560E SPECIALIZED EFFICUT Saw Blade for wood 165 x 1.85 x 20mm - 60 teeth - 4 pcs. (4x
was EUR179,–
Delivered between Wed, 27/5 and Tue, 2/6
Only 4 pieces in stock at supplier
free shipping
Number2
Number of teeth2
Product details
Delivery contents:
  • 4x Makita CMSF16560E Specialized Efficut saw blade 165 x 1.85 x 20 mm 60 teeth
Product description:
This Specialized Efficut saw blade from Makita is specifically designed for cordless miter and chop saws for cutting wood. It ensures high productivity and safety while working, boasts a longer lifespan than conventional saw blades, and provides a faster cut (250% higher compared to standard saw blades). This results in approximately 60% time savings. With a thickness of only 1.85 mm, you can cut wood up to 2.5 times faster than with traditional saw blades. It offers excellent features: the specially sharpened tooth tips ensure a cleaner cut. The chip-breaking tooth design allows for outstanding chip removal. A tapered segment base of the teeth reduces friction resistance, resulting in smoother operation. Makita is a leading manufacturer of power tools, known for its long tradition and high manufacturing quality.
Technical data:
Manufacturer: Makita
Manufacturer designation: CMSF16560E
Manufacturer number: B-69864
Tooth shape: Efficut
Saw blade diameter: 165 mm
Bore: 20 mm
Cutting width: 1.85 mm