Makita CCF19045G SPECIALIZED EFFICUT saw blade 190 x 30 x 1,0 mm ( B-68638 ) 45 teeth for wood
More than 10 pieces in stock at supplier
Number of teeth7
Product details
Scope of delivery:- 1x Makita CCF19045G SPECIALIZED EFFICUT saw blade 190 x 30 x 1.0 mmProduct description:The SPECIALIZD EFFICUT saw blade from Makita is specially developed for cordless circular saws. It ensures high productivity and safety when working, convinces with longer life than conventional saw blades and ensures a fast cut ( 250% higher compared to standard saw blades). This saves about 60% of time. The CCF19045G is ideal for sawing wood. With a thickness of only 1.0 mm, you can cut wood up to 2.5 times faster than with standard saw blades. It offers excellent features: specially shaped, precision-ground carbide tips ensure efficient and cool cutting. Furthermore, thanks to the chip-breaking tooth shape, excellent chip evacuation is guaranteed.
Saw blade type | Circular saw blade |
Material application | Metal, Wood |
Number of teeth | 45 |
Diameter | 190 mm |
Mounting hole | 30 mm |
Item number | 18719144 |
Manufacturer | Makita |
Category | Saw blades |
Manufacturer No. | B-68638 |
Release date | 26/8/2021 |
Material group | Wood |
Material | Laminate, MDF, Plywood, Wood |
Cutting width | 1.45 mm |
Max. Speed | 8040 rpm |
Number of teeth | 45 |
TPI - Teeth Per Inch | 45x |
Clearance angle | 23° |
rake angle | 23° |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 2,19 kg |
Items per sales unit | 1 pcs. |
Thickness | 1.45 mm |
Length | 190 mm |
Width | 21 mm |
Height | 1.50 mm |
Diameter | 190 mm |
Mounting hole | 30 mm |
Weight | 270 g |
Product Safety |
Length | 25.80 cm |
Width | 23.40 cm |
Height | 14.40 cm |
Weight | 279 g |
30-day right of return if unopened
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Bosch Professional Zubehör0 %
- 1.Bosch Zubehör0 %
- 1.Makita0 %
- 1.Metabo0 %
- 1.Proxxon0 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- MakitaNot enough data
- 3MNot enough data
- BahcoNot enough data
- BGSNot enough data
- Bosch Home & GardenNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Saw blades» category returned?
Source: Galaxus- 14.Festool0,9 %
- 16.Einhell1 %
- 17.Makita1,1 %
- 17.Proxxon1,1 %
- 19.Bosch Professional1,2 %