HAZET Impact socket ∙ hexagon 903SLG-21 ∙ Square, hollow 12.5 mm (1/2 inch) ∙ Outside hexagon tract…
21 mm
Delivered between Sat, 23/5 and Thu, 28/5
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Product details
Power socket wrench insert (6pt.), size: 21 mm, internal square 12.5 mm (1/2 inch), length: 85 mm, item no.: 903SLG-21
  • Specifically designed for mounting and dismounting aluminum rims
  • Long design
  • For machine operation
  • Color-coded plastic sleeves for quick identification of the desired socket size
  • Replaceable plastic sleeve
  • Internal square drive 12.5 = 1/2 inch
  • Especially for Japanese vehicles and SMART For-Four.
Key specifications
Socket type
Sockets
General information
Item number
Manufacturer
HAZET
Category
Nut drivers + Sockets
Manufacturer No.
903SLG-21
Release date
21/4/2018
Colour
Colour
Red
Exact colour description
Red
Material
Material group
Metal
Material
Chrome vanadium steel
Surface finish
OiledPhosphated
Socket wrench + attachment Features
Socket type
Sockets
Use for
Impact wrench
actuator size
1/2"
Width across flats
21 mm