HAZET Impact socket ∙ hexagon 903SLG-17 ∙ Square, hollow 12.5 mm (1/2 inch) ∙ Outside hexagon tract…
17 mm
Delivered between Sat, 23/5 and Thu, 28/5
Only 4 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Product details
Application: Material-friendly mounting and dismounting of wheels (aluminum rims) with a key size of 17 mm. Features a plastic insert to protect the surfaces of the wheel bolts. Additionally equipped with a rotatable plastic sleeve on the outside (replaceable) to protect the rims when attaching the wheel bolts. Plastic sleeves are color-coded for quick identification of the desired key size. Long design. Includes a hole for a securing pin or securing spring and a groove for an O-ring. Surface: phosphated, oiled. Made in Germany. Optimized contour for deeper rim holes, e.g., Audi S-Line, AMG, OZ, etc. Blue plastic sleeve. Key size: 17. Total length: 85 mm. Drive: square hollow 12.5 mm (1/2 inch). Output: external hex traction profile. Diameter d1 (at output): 30 mm. Diameter d2 (at drive): 30 mm. Net weight: 0.24 kg. 903 S Lg-22 without plastic insert.
Key specifications
Socket type
Sockets
General information
Item number
Manufacturer
HAZET
Category
Nut drivers + Sockets
Manufacturer No.
903SLG-17
Release date
21/4/2018
Colour
Colour
Blue
Exact colour description
Blue
Material
Material group
Metal
Material
Chrome vanadium steel
Surface finish
OiledPhosphated
Socket wrench + attachment Features
Socket type
Sockets
Use for
Impact wrench
actuator size
1/2"
Plug-in insert for
External hexagon
Output size
1/2"
Width across flats
17 mm