E-Ast ER1060-40 Tubular motor 60 mm 90 k
Delivered between Sat, 23/5 and Fri, 29/5
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
rated current4
Product details
- Powerful electric motor with 198 watts and 40 Nm torque
- Maximum load capacity of 90 kg for versatile applications
- Easy installation with included adjustment tool and assembly instructions
- IP44 protection rating for use in demanding environments.
Electric motor type | Roller shutter motor |
rated current | 0.90 A |
Rated voltage | 230 V |
Item number | 8804557 |
Manufacturer | E-Ast |
Category | Electric motors |
Manufacturer No. | ER1060-40 |
Release date | 27/5/2018 |
rated current | 0.90 A |
Rated voltage | 230 V |
voltage type | AC |
Protection type (IP code) | IP44 |
Power | 0.20 kW |
Max. Speed | 15 RPM |
moment of force | 40 Nm |