E-Ast ER1060-10 Tubular motor 60 mm 23 k
Delivered between Tue, 9/6 and Fri, 19/6
6 pieces in stock at supplier
6 pieces in stock at supplier
free shipping
rated current4
Product details
- Quiet operation for pleasant use
- Maximum pulling force of 23 kg for heavy roller shutters
- Easy installation without the need for a smart home hub
- Package includes coupling for winding shaft
- Robust construction for long-term reliability.
Electric motor type | Roller shutter motor |
rated current | 0.52 A |
Rated voltage | 230 V |
Weight | 1.79 kg |
Item number | 8804695 |
Manufacturer | E-Ast |
Category | Electric motors |
Manufacturer No. | ER1060-10 |
Release date | 27/5/2018 |
rated current | 0.52 A |
Rated voltage | 230 V |
voltage type | AC |
Protection type (IP code) | IP44 |
Power | 0.11 kW |
Max. Speed | 15 RPM |
moment of force | 10 Nm |