Philips ProTV Hospitality 32HFL4518/12
32", LCD, Full HD
Delivered Fri, 22/5
Only 3 pieces in stock
free shipping
Display size (inches)2
Product details
Key specifications
Display size (inches)
32"
Display technology
LCD
Display resolution
Full HD
Dynamic range
HDR
Weight
4 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
32HFL4518/12
Release date
28/5/2024
External links
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
Hotel TVSmart TV
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
32"
Screen size (cm)
81.30 cm
Display
LCD
Display technology
Display resolution
Full HD
Image resolution
1366 x 768 pixels
Dynamic range
HDR
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Audio formats
AACMP3 VBRWAVWMAWMA Pro
Video file formats
AVCAVIH.264HEVCMKVMPEG2PSMPEG4 SP/ASPVP9
Mounting
VESA wall mount
100 x 100 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCHDMI 1.4a
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
26 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V