Philips 55OLED760/12
55", OLED760, OLED, 4K, 2025
Delivered between Fri, 22/5 and Tue, 26/5
10 items ordered
free shipping
Display size (inches)4
Product details
  • OLED screen technology for vibrant colors and deep blacks
  • Support for HDR10+ and HLG for improved dynamic range
  • Ambilight technology for an immersive viewing experience
  • HDMI 2.1 ports for future-proof connectivity
  • Integrated Wi-Fi and Ethernet/LAN for easy network connection.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
17.28 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
55OLED760/12
Release date
16/4/2025
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
OLED TV
Model year
2025
Series
OLED760
Display properties
Display size (inches)
55"
Screen size (cm)
139 cm
Display
OLED
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Titanium OS
memory
8 GB
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Picture modes
Game
Image setting
Increase contrast
Foot type
Side feet
Further features
Automatic switch-offEPGTeletextVoice control
Audio formats
AACFLACMP3 VBRWAV
Video file formats
AVIH.265HEVCMKVMPEG-1MPEG2PSMPEG4 SP/ASPVP9
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphone output (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
Airplay 2BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCHDCP 2.3HDMI 2.1
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
100 - 240 V