Philips 65OLED760/12
65", OLED760, OLED, 4K, 2025
Delivered between Fri, 22/5 and Tue, 26/5
More than 10 items ordered
free shipping
Display size (inches)4
Product details
  • Operating system: Titan OS for user-friendly navigation
  • Dynamic range: HDR for enhanced picture quality
  • HDMI 2.1 support for high data transfer rates
  • Built-in stereo speakers with 20 watts of nominal power
  • Various connection options, including 4 HDMI ports.
Key specifications
Display size (inches)
65"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
23.22 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
65OLED760/12
Release date
16/4/2025
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
OLED TV
Model year
2025
Series
OLED760
Design
FlatNarrow bezel
Display properties
Display size (inches)
65"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
164 cm
Display
OLED
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Titanium OS
memory
8 GB
TV tuner
Analog & DigitalCI+DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2HbbTV
Built-in speakers
Full Range
Picture modes
Game
Foot type
Side feet
Further features
Ambilight
Audio formats
AACFLACMPEG Audio Layer III (mp3)WAV
Video file formats
AVIH.264H.265HEVCMKVMPEG-1MPEG-2MPEG-4VP9
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Assembly
Wall-mounted
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphones
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCeARCHDCP 2.3
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
102 W
Power consumption (standby)
0.30 W
Input voltage
100 - 240 V