Siemens 5SU13566KK32 Switch
Product details
FI/LS switch, 6 kA, 1P+N, Type A, 30 mA, B-Char, In: 32 A, Un AC: 230 V. SENTRON 5SU1 FI/LS switch for combined protection against overload, short circuit, and fault currents. Our FI/LS switches (RCBO) are VDE tested and certified according to DIN EN 61009-1, DIN EN 61009-2-1. With their double chamber terminals, connecting conductors of different cross-sections is very easy. Other Siemens SENTRON protective switching devices can be quickly and easily connected using the 5ST3 pin busbars. The data matrix code on the device provides quick access to all technical data in the Siemens Industry Online Support App. SENTRON protective switching devices can be expanded with a wide range of functions using the continuous accessories from the system modular kit. Optimal technology for your safety - only from Siemens.
Mounting type | Flush-mounted |
number of poles | 1 |
Length | 70 mm |
Item number | 9356659 |
Manufacturer | Siemens |
Category | Residual-current device |
Manufacturer No. | 5SU13566KK32 |
Release date | 8/8/2018 |
number of poles | 1 |
Tripping characteristic | B |
Rated current | 32 A |
Rated current | 0.03 A |
Rated voltage | 230 V |
voltage type | AC |
Insulation voltage (Ui) | 264 V |
Residual current | 0.03 A |
Protection type (IP code) | IP20 |
Country of origin | Romania |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
Items per sales unit | 1 pcs. |
Length | 70 mm |
Height | 90 mm |
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Eaton0 %
- 1.Max Hauri0 %
- 1.Siemens0 %
- 5.ABB0,1 %
- 5.Schneider Electric0,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- SiemensNot enough data
- ABBNot enough data
- BrennenstuhlNot enough data
- EatonNot enough data
- HagerNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Residual-current device» category returned?
Source: Galaxus- 2.Max Hauri0,7 %
- 4.Schneider Electric1,3 %
- 5.ABB1,8 %
- 6.Siemens2,6 %
- 7.Hager4,5 %