MeanWell Switching Power Supplies PSPA-1000 Series Enclosed Single Output Power: 1000W Parallel Function
Only 4 pieces in stock at supplier
Output voltage2
Product details
- High efficiency with an output power of 1000 W
- Supports a wide input voltage range of 90 - 264 V
- RoHS compliant for environmentally friendly use
- Parallel function for power enhancement.
Voltage transformer type | Vehicle voltage transformer |
input voltage | 264 V |
Output voltage | 24 V |
Power output | 1000 W |
Length | 17 cm |
Width | 12 cm |
Height | 9.30 cm |
Item number | 23951488 |
Manufacturer | MeanWell |
Category | Power inverters |
Manufacturer No. | PSPA-1000-24 |
Release date | 26/1/2023 |
input voltage | 264 V |
Output voltage | 24 V |
Power output | 1000 W |
Electric current output | 42 A |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Length | 17 cm |
Width | 12 cm |
Height | 9.30 cm |
Weight | 1930 g |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Carlo Gavazzi0 %
- 1.Comatec0 %
- 1.MeanWell0 %
- 4.Victron Energy0,9 %
- 5.Growatt1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- MeanWellNot enough data
- 1.GreenCell0 days
- 1.Nedis0 days
- 1.Technaxx0 days
- 4.APSystems1 day
Return rate
How often is a product of this brand in the «Power inverters» category returned?
Source: Galaxus- 1.Technaxx1,1 %
- 2.MeanWell3 %
- 3.Growatt4,1 %
- 4.GreenCell4,7 %
- 5.Nedis5 %