HAZET Box-end wrench - striking face pattern ∙ 12-point ∙ with 2 striking faces 2872SZ-26 ∙ Square,…
26 mm
Delivered between Sat, 23/5 and Thu, 28/5
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Size2
Product details
Application: For actuating the brake caliper bolting on commercial vehicles. The double hex profile enables attachment even to hard-to-reach bolted connections. Professional tightening of bolts with HAZET torque wrench according to manufacturer's specifications. Wrench flat with lasered formula for calculating the correct effective length. Made in Germany. For example, DAF XF95/XF105/XF. Overall length: 219 mm. Drive: square hollow 20 mm (3/4 inch). Output: external double hex profile.
Key specifications
Wrench type
Striking-face box wrenches
Wrench Version
Unique specimen
Width across flats
26 mm
General information
Item number
Manufacturer
HAZET
Category
Wrenches
Manufacturer No.
2872SZ-26
Release date
21/4/2018
Wrench Properties
Wrench type
Striking-face box wrenches
Wrench Version
Unique specimen
Width across flats
26 mm
head strength
12 mm
number of spanners
2x
Origin
Country of origin
Germany
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
1,26 kg
Climate contribution
Scope of delivery
Scope of delivery
4 inch (20 mm) square ∙ External double hexagonal profileHAZET Combination spanner ∙ with 2 striking faces 2872SZ-26 ∙ 3