Eaton Ground fault circuit interrupter PXF-25/2/03-A
Delivered between Wed, 27/5 and Fri, 29/5
10 pieces in stock at supplier
free shipping
Residual current (rated differential current)2
Product details
Number of poles: 2
Rated current: 25 A
Tripping sensitivity: 300 mA
AC rated voltage: 230 V
Mounting type: DIN rail mounting
Range: PXF
Series: PXF-A
DIN VDE 0664 Part 10, IEC / EN 61008. Series PXF-A, 2-pole. Residual current circuit breaker, conditionally short-circuit proof 250 A, pulse current sensitive, Type A. Contour and mounting compatible with other devices in the P series. Double comfort terminal lift/jaw at the top and bottom. Free choice of mounting arrangement at the top and bottom. Free terminal space despite mounted terminals. Protects against specific, non-smooth forms of DC fault currents. True contact position indication. Tripping indication via signal contact. Auxiliary switch can be retrofitted.
Key specifications
Circuit breaker type
Fault current circuit breaker
Mounting type
Top-hat rail
number of poles
2
Length
70.50 mm
Width
35 mm
General information
Item number
Manufacturer
Eaton
Category
Residual-current device
Manufacturer No.
PXF-25/2/03-A
Release date
24/9/2018
Circuit Breaker Features
Circuit breaker type
Fault current circuit breaker
Mounting type
Top-hat rail
number of poles
2
Rated current
25 A