Bosch Hausgeräte AdvancedRotak 36V44750 AkkuRasenmäher44 cm Schnittbreite
Rechargeable battery operated
Repairability Index: 9.3/109,3
Delivered between Tue, 26/5 and Mon, 1/6
10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Description
Cordless Lawnmower AdvancedRotak 36V-44-750
Technical Specifications
Housing Material: ABS Plastic
Motor Type: Battery-Powered
Battery Type: Lithium-Ion (Li-Ion)
Voltage: 36 V
Total Capacity: 4 Ah
Recommended Lawn Area: Up to 400 m²
Drive: Manual (Push)
Cutting Height Adjustment: Central via 1 Button
Multitool Battery: Yes (Battery is compatible with other devices)
Contents
Cover
Blade Sharpener
Cotton Gloves
Safety Glasses
Noise Protection Headphones
Agrieuro Neck Scarf
Dimensions
Product Dimensions cm (LxWxH): 1310 x 470 x 1080 mm
Net Weight: 16.5 kg.
Key specifications
Lawnmower type
Rotary mower
Cutting width
44 cm
Cutting height
25 - 80 mm
Recommended lawn area up to
400 m²
Features
Collection basket
Battery equipment
2 batteries supplied
General information
Item number
Manufacturer
Bosch Hausgeräte
Category
Lawnmowers
Manufacturer No.
06008B9G02
Release date
25/4/2024
Material
Material group
Plastic
Material
ABS plastic
Lawnmower properties
Lawnmower type
Rotary mower
Number of length settings
7x
Cutting width
44 cm
Cutting height
25 - 80 mm
Recommended lawn area up to
400 m²
Features
Collection basket
Filter + Dust bag volume
50 l
Energy supply
Power supply
Rechargeable battery operated
Battery / accumulator features
Battery type
Li-ion
Battery voltage
36 V
Battery system
Bosch POWER FOR ALL 36V