Bahco Rubber mallet 3625RM-75 360 mm
600 g6 pieces in stock at supplier
Weight4
Product details
- Leaves no marks on the workpiece thanks to the special rubber blend
- Comfortable wooden handle for improved handling.
Material | Rubber |
hammer type | Mallet |
Item number | 9350748 |
Manufacturer | Bahco |
Category | Hammers |
Manufacturer No. | 3625RM-75 |
Release date | 7/8/2018 |
Material group | Wood |
Material | Rubber |
hammer type | Mallet |
hammer length | 360 mm |
hammer head length | 75 mm |
Head diameter | 75 mm |
Handle material | Wood |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 2,57 kg |
Diameter | 125 mm |
Weight | 600 g |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- BahcoNot enough data
- 1.Mannesmann0 %
- 1.Peddinghaus0 %
- 1.technocraft0 %
- 4.BGS0,1 %
Statutory warranty case duration
- 1.Picard1 day
- BGSNot enough data
- Easy WorkNot enough data
- HalderNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Hammers» category returned?
- 1.BGS0,5 %
- 1.Stanley0,5 %
- 3.Easy Work0,9 %
- 3.Kendo0,9 %