3M TE100046537 Heat shrink tubing
Delivered between Wed, 27/5 and Fri, 29/5
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Diameter before shrinking2
Number3
Product details
3M MDT-A heat shrink tubing is a medium-wall shrink tubing series with hot melt adhesive, designed for reliable performance in electrical splices, connections, and terminations up to 1.0 kV, as well as for mechanical and environmental protection. MDT-A shrink tubes feature a halogen-free, cross-linked polyolefin outer wall and a factory-applied adhesive layer on the inside. Special feature: with internal adhesive, medium wall.
Heat shrink tubing type | Heat shrink tubing |
Diameter before shrinking | 12 mm |
Diameter after shrinkage | 3 mm |
Items per sales unit | 10x |
Item number | 31068147 |
Manufacturer | 3M |
Category | Heat shrink tubing |
Manufacturer No. | TE100046537 |
Release date | 6/12/2021 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Material group | Plastic |
Material | Polyolefin |
Min. shrinkage temperature | 120° |
Shrink rate | 4 |
Country of origin | Germany |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 0,24 kg |
Items per sales unit | 10x |
Length | 1000 mm |