Voltcraft Laboratory power supply, adjustable DPPS-60-15 1
Delivered between Sat, 23/5 and Fri, 29/5
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Electric current output2
Output voltage2
Product details
The powerful power supply is primarily switched and therefore very compact. The output voltage can be accessed at the front via 4 mm safety sockets up to 5 A and at the rear high current output up to the maximum current. Special feature: programmable.
Output voltage | 60 V |
Electric current output | 15 A |
Power | 900 W |
Item number | 8511268 |
Manufacturer | Voltcraft |
Category | Lab power supply |
Manufacturer No. | DPPS-60-15 |
Release date | 22/4/2018 |
External links |
Output voltage | 60 V |
ripple | 5 mW |
Power | 900 W |
Power supply | Electrical connection |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 479,56 kg |
Length | 90 mm |
Width | 200 mm |
Height | 90 mm |
Weight | 3200 g |
Product Safety |
Length | 38.80 cm |
Width | 26 cm |
Height | 13.90 cm |
Weight | 4.18 kg |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Voltcraft0,3 %
- 2.Peaktech1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- VoltcraftNot enough data
- 1.Peaktech2 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Lab power supply» category returned?
Source: Galaxus- 1.Voltcraft2,1 %
- 2.Peaktech4,2 %