Ubiquiti POE-24-12W-WH
Passive 24V PoE-in, 12 W
Save EUR2,24
Delivered Wed, 20/5
10 pieces in stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
PoE Injector, 24VDC, 12W, white. 24V passive PoE. PoE power per port: 12 W. RJ-45 speed: 10/100 Mbit/s. Protects against ESD damage. Ubiquiti Networks is an American manufacturer of high-performance networking components. Ubiquiti's goal is to provide state-of-the-art and easy-to-implement communication solutions for a global customer base. The company was founded in 2005 and initially produced Wi-Fi adapters for PCs. Later, the product range expanded to include devices such as Wi-Fi routers, particularly for outdoor use. Meanwhile, the company also manufactures switches and surveillance cameras. Ubiquiti products are generally characterized by their superior performance, clever mechanical design, and ease of use.
Key specifications
PoE Injector type
Passive PoE Injector
Network connections
RJ45 (1x)
Number of ports
2x
Max. Port speed
100 Mbps
output voltage
24V
Electric current
0.50 A
General information
Item number
Manufacturer
Ubiquiti
Category
PoE injector
Manufacturer No.
POE-24-12W-WH
Release date
2/9/2019
PoE Injector features
PoE Injector type
Passive PoE Injector
PoE Standard
Passive 24V PoE-in
Network connections
RJ45 (1x)
Number of ports
2x
Max. Port speed
100 Mbps
Power supply
PoE power
12 W
output voltage
24V