Samsung LS32B800PXPXEN
3840 x 2160 Pixels, 32"
Delivered Fri, 22/5
Only 1 piece in stock
free shipping
Product details
Key specifications
Monitor type
Gaming monitorPC monitor
Display resolution
UHD
Refresh rate
60 Hz
Monitor equipment
HDR functionalityIntegrated USB hub
Video connections
1 x USB-CDisplayPortHDMI Type A
USB ports
USB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
Monitor
Manufacturer No.
LS32B800PXPXEN
Release date
28/12/2022
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Gaming monitorPC monitor
Display size (inches)
32"
Screen size (cm)
81 cm
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Display resolution
UHD
Pixel density
137 ppi
Display
LCD
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
350 cd/m²
Colour depth
1.07 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 98%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMILANUSB
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
HDR Certification
Vesa DisplayHDR 400
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort version
1.4
USB ports
USB-C
Exact USB ports
USB-A 3.2 Gen 1 (3x)USB-C 3.2 Gen 1 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)