Rose Lm CRM-91H/230 Time relay Multifu
Delivered between Sat, 23/5 and Fri, 29/5
10 pieces in stock at supplier
10 pieces in stock at supplier
free shipping
Output voltage3
Product details
Relay type | Time relay |
input voltage | 230 V |
Output voltage | 230 V |
Electric current output | 16 A |
Output current type | AC |
Item number | 8858501 |
Manufacturer | Rose Lm |
Category | Relays |
Manufacturer No. | CRM-91H/230 |
Release date | 6/6/2018 |
Relay type | Time relay |
input voltage | 230 V |
Output voltage | 230 V |
Output current type | AC |
Switching function | Changer |
Max. Switching capacity | 4 kW |
Smart home | Not compatible |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Scope of delivery | Time relay |
Length | 64 mm |
Width | 17.60 mm |
Height | 90 mm |
Product Safety |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- Rose LmNot enough data
- 1.ABB0 %
- 1.Metz Connect0 %
- 1.Phoenix Contact0 %
- 1.Schneider Electric0 %
Statutory warranty case duration
- 1.Shelly1 day
- ABBNot enough data
- AqaraNot enough data
- EatonNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Relays» category returned?
- 1.Metz Connect0 %
- 1.Phoenix Contact0 %
- 3.Tru Components0,5 %
- 4.Schalk1,2 %