LevelOne FEP-1601W150 16-Port Fast Ethernet
16 ports
Delivered between Fri, 22/5 and Wed, 27/5
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
LevelOne FEP-1601W150, 16-Port Fast Ethernet PoE Switch, 150 W
The FEP-1601W150 is a 16-port 10/100 Mbps Fast Ethernet switch with Power over Ethernet (PoE) capability. Each PoE port can be manually controlled for on/off operation using 16 DIP switches. The FEP-1601W150 supports up to 30 W at each LAN port when the DIP switch is set to ON. With a LevelOne PoE repeater, it is possible to extend the connection by an additional 100 meters or even daisy-chain multiple PoE repeaters for greater distances. Two 10/100 Mbps ports can be used as uplink ports to connect with other edge switches or NVRs.
Features:
  • IEEE-802.3x Flow Control protects against packet loss and ensures reliable data transmission
  • 10/100 Mb/s, Full/Half Duplex, Auto-Negotiation, Auto-MDI/MDIX
  • DIP switches for controlling PoE activity on all ports
  • 19" metal housing
  • Connections: 16x RJ45 PoE 10 / 100, individually switchable (DIP)
  • Total PoE power: max. 150 W
  • Switching capacity: 3.2 Gbit/s
  • Standards:
  • IEEE 802.3 10-BASE-T, Ethernet
  • IEEE 802.3u 100-BASE-TX, Fast Ethernet
  • IEEE 802.3x Full-duplex Flow Control
  • Dimensions: 480 x 118 x 44 mm