LevelOne FEP-1601W120 16-Port Fast Ethernet
16 portsOnly 4 pieces in stock at supplier
Product details
LevelOne FEP-1601W120, 16-Port Fast Ethernet PoE Switch
The FEP-1601W120 is a 16-port 10/100Mbps Fast Ethernet switch with Power over Ethernet (PoE) capability. With 16 DIP switches, each PoE port can be manually configured for on/off control. The FEP-1601W120 supports up to 30W on each LAN port when the DIP switch is set to ON. Using a LevelOne PoE repeater, it is possible to extend the connection by an additional 100 meters or even daisy-chain multiple PoE repeaters for greater distances. Two 10/100Mbps ports can be used as uplink ports to connect with other edge switches or NVRs.
Features:
- IEEE-802.3x Flow-Control protects against packet loss and ensures reliable data transmission
- 10/100 Mb/s, full/half duplex, auto-negotiation, auto-MDI/MDIX
- DIP switches for controlling PoE activity on all ports
- 19" metal housing
- Standards:
- IEEE 802.3 10-BASE-T, Ethernet
- IEEE 802.3u 100-BASE-TX, Fast Ethernet
- IEEE 802.3x Full-duplex Flow Control
- Mounting: 19" rack mountable
- Switching capacity: 3.2 Gbit/s
- Ports: 16x RJ45 PoE 10 / 100, individually switchable
- MAC address table: 4K
- Dimensions: 480 x 118 x 44 mm
- Weight: 2.2 kg.
Switch type | PoE switch, Rack switch |
Number of PoE ports | 16 ports |
Management | Unmanaged |
Network connections | RJ45 (16x) |
Max. port speed | 100 Mbit/s |
Item number | 9620883 |
Manufacturer | LevelOne |
Category | Network switches |
Manufacturer No. | FEP-1601W120 |
Release date | 9/9/2018 |
Colour | Grey |
Exact colour description | Grey |
Number of ports | 16 ports |
PoE Standard | 802.3af (PoE) |
PoE budget | 112 W |
Management | Unmanaged |
Switching capacity | 3.20 Gbit/s |
MAC adress table size | 4000 |
Max. port speed | 100 Mbit/s |
Max. port speed RJ45 | 100 Mbit/s |
Network operation | Power supply internal, Powered device |
Power consumption | 120 W |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Scope of delivery | AC Cables |
Length | 11.80 cm |
Width | 48 cm |
Height | 4.40 cm |
Weight | 2200 g |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- LevelOneNot enough data
- 1.Renkforce0,1 %
- 2.Netgear0,2 %
- 2.TP-Link0,2 %
- 4.Aruba0,3 %
Statutory warranty case duration
- 1.Cudy0 days
- 1.Netgear0 days
- 1.TP-Link0 days
- 4.Trendnet1 day
Return rate
How often is a product of this brand in the «Network switches» category returned?
- 1.Mercusys1 %
- 2.Delock1,1 %
- 2.Shelly1,1 %
- 4.Teltonika1,3 %