Eaton Power contactor 12A 3P 230V AC 1Z 0R DILM12-10-EA (190033)
More than 10 pieces in stock at supplier
Electric current output4
Product details
Relay type | Power contactor |
input voltage | 230 V |
Output voltage | 230 V |
Electric current output | 12 A |
Output current type | AC |
Number of poles | 3x |
Item number | 36045060 |
Manufacturer | Eaton |
Category | Relays |
Manufacturer No. | 190033 |
Release date | 4/6/2023 |
Relay type | Power contactor |
input voltage | 230 V |
Output voltage | 230 V |
Output current type | AC |
Number of poles | 3x |
Max. Switching capacity | 5.50 kW |
Country of origin | Germany |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Scope of delivery | Power contactor 12A 3P 230V AC 1NO 0R DILM12-10-EA (190033) |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Schneider Electric0 %
- 5.Finder0,1 %
- 6.Eaton0,2 %
- 7.Eltako0,3 %
- 7.Tru Components0,3 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- EatonNot enough data
- 1.Shelly1 day
- ABBNot enough data
- AqaraNot enough data
- EltakoNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Relays» category returned?
Source: Galaxus- 8.Aqara3 %
- 8.Schneider Electric3 %
- 10.Eaton3,5 %
- 11.Eltako3,6 %
- 12.Siemens3,9 %