Zipper ZI-BHA1500DN
Hammer drillMore than 10 pieces in stock at supplier
Product details
- SDS-plus tool holder for quick change of drill bits and chisels
- Maximum drilling capacity in concrete of 32 mm
- High impact energy of 5.5 joules for effective work
- Maximum idle speed of 880 rpm for precise drilling
- Includes accessories and case for easy storage.
Screwdriver type | Hammer drill |
Tool holder | SDS-plus |
Power supply | Electrical connection |
Power | 1500 W |
Weight | 4.90 kg |
Documents | Manual.pdf |
Item number | 8476697 |
Manufacturer | Zipper |
Category | Drills + Cordless screwdriver |
Manufacturer No. | ZI-BHA1500DN |
Release date | 21/4/2018 |
Colour | Green |
Exact colour description | Green / Black |
Use | Drilling, Hammer drilling |
Tool holder | SDS-plus |
Max. drilling diameter in concrete | 32 mm |
Cable length | 0.69 m |
Power | 1500 W |
Number of gears | 1x |
Max. Idle speed | 4250 rpm |
Max. Number of strokes | 4350 rpm |
Impact energy | 5.50 J |
Sound power level (LWA) | 102.50 dB |
Sound pressure level (LpA) | 91.50 dB |
Max. noise level | 99 dB |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 76,47 kg |
Drills | 10 mm, 12 mm, 6 mm, 8 mm |
Items per sales unit | 1x |
Length | 69 cm |
Width | 17.50 cm |
Height | 34.50 cm |
Weight | 4.90 kg |
Product Safety |
Length | 40.50 cm |
Width | 12 cm |
Height | 33.50 cm |
Weight | 7.50 kg |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- ZipperNot enough data
- 1.Bosch Professional Zubehör0,2 %
- 2.HAZET0,3 %
- 3.Bosch Home & Garden0,4 %
- 4.Festool0,6 %
Statutory warranty case duration
- 1.Bosch Home & Garden1 day
- 1.DeWalt1 day
- 1.Einhell1 day
- 4.Makita2 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Drills + Cordless screwdriver» category returned?
- 1.Ryobi0,7 %
- 2.HAZET1 %
- 3.Milwaukee1,6 %
- 4.Black & Decker1,7 %