Weidmüller WPD 230 2X50/2X50 BL Potential distribution terminal 50 2502590000
5 items ordered
Product details
Weidmüller Potential Distribution Terminal WPD 230 2X50/2X50 BL
Manufacturer: Weidmüller
Designation: Potential Distribution Terminal
Rated Current: 150 A
Rated Voltage: 1000 V
Number of Levels: 1
Number of Connection Points per Level: 4
Mounting Type: TH35 Rail
Material of Insulating Body: Thermoplastic
Operating Temperature: -50 to 120 °C
Flammability Class of Insulating Material according to UL 94: V0
Width: 35.6 mm
Height: 70 mm
Depth: 45 mm
End Plate Required: No
Color: Blue
Additional Details: Terminal block for potential distribution with high contact density.
EAN: 4050118516418.
Colour | Blue |
Cable connection type | Terminal blocks |
Suitable for cable cross-section | 50 mm² |
number of poles | 1 |
Items per sales unit | 5x |
Item number | 23796689 |
Manufacturer | Weidmüller |
Category | Cable joints |
Manufacturer No. | 2502590000 |
Release date | 10/1/2023 |
Exact colour description | Blue |
Colour | Blue |
Material | Thermoplastic resin |
Material group | Plastic |
number of poles | 1 |
Country of origin | India |
CO₂ emissions | 0,25 kg |
Items per sales unit | 5x |
Length | 45 mm |
Width | 35.60 mm |
Height | 70 mm |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Vogt Verbindungstechnik0 %
- 1.Wago0 %
- 1.Weidmüller0 %
- 16.CellPack0,1 %
- 17.RS PRO0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- WeidmüllerNot enough data
- 3MNot enough data
- AgroNot enough data
- BachmannNot enough data
- BGSNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Cable joints» category returned?
Source: Galaxus- 11.Wago1,6 %
- 13.Tru Components2,6 %
- 14.Weidmüller2,7 %
- 15.RS PRO3,5 %
- 16.Pollmann5,3 %