Weidmüller Distributor block WPD 201 4X25/4X16 BL 2731230000 Grey 1 pc.
7 pieces in stock at supplier
Product details
- High contact density for reliable connections
- Internal bridging for easy handling
- Compatible with diverse hardware.
Colour | Blue, Grey |
Cable connection type | Terminal blocks |
Suitable for cable cross-section | 25 mm² |
number of poles | 1 |
Items per sales unit | 1x |
Item number | 34085908 |
Manufacturer | Weidmüller |
Category | Cable joints |
Manufacturer No. | 2731230000 |
Release date | 17/5/2023 |
Exact colour description | Blue, Grey, Light grey |
Colour | Blue, Grey |
Material | Thermoplastic resin, Wemid |
Material group | Plastic |
number of poles | 1 |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 0,25 kg |
Scope of delivery | Distributor block |
Items per sales unit | 1x |
Length | 49.30 mm |
Width | 43.60 mm |
Height | 55.70 mm |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Vogt Verbindungstechnik0 %
- 1.Wago0 %
- 1.Weidmüller0 %
- 16.CellPack0,1 %
- 17.RS PRO0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- WeidmüllerNot enough data
- 3MNot enough data
- AgroNot enough data
- BachmannNot enough data
- BGSNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Cable joints» category returned?
Source: Galaxus- 11.Wago1,6 %
- 13.Tru Components2,6 %
- 14.Weidmüller2,7 %
- 15.RS PRO3,5 %
- 16.Pollmann5,3 %