Schneider Electric Electric ABL8RPS24100 hatch pie
Delivered between Thu, 28/5 and Wed, 3/6
Only 3 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The Modicon ABL8 Universal series of switched-mode power supplies is ideally suited for most industrial applications and is specifically designed for DC power supply in automation applications. The ABL8 product family stands out due to its compact and robust design and includes power supplies with an output voltage of 24V DC. This 1-/2-phase power supply has a rated power of 240W, an input voltage range of 100-500V AC, and an output voltage of 24V DC/10A. The output voltage is adjustable from 24-28.8V DC. Additionally, this power supply features an overload capability of an extra 50% power through a boost function. The behavior in case of a short circuit can be optionally set between manual and automatic reset. Furthermore, this device includes a diagnostic relay for undervoltage indication and 2 LEDs for status indication. The metal housing is mounted by snapping onto a DIN rail and features a release lever. Due to the variety of existing product standards and certifications, it is suitable for international use. Thanks to the Green Premium environmental label, you can obtain detailed information on material contents, environmental impacts, and circular economy that support your sustainability goals.
Key specifications
Nominal current
10 A
Manufacturer No.
ABL8RPS24100
Nominal current
10 A
Nominal voltage
500 V
Area of use
Inside
mounting type
Fastening rail
Power
240 W
Input voltage
100 - 240 V
output voltage
24V