Ryobi RPD500-GC 1-speed impact drill mast
Impact drillOnly 2 pieces in stock at supplier
Product details
- Maximum drilling diameter: 2.5 cm in wood and 1.3 cm in steel
- Ergonomic design for comfortable handling
- Corded operation for continuous use without battery interruptions.
Screwdriver type | Impact drill |
Power supply | Electrical connection |
Power | 500 W |
Weight | 1.60 kg |
Item number | 8500777 |
Manufacturer | Ryobi |
Category | Drills + Cordless screwdriver |
Manufacturer No. | 5133001976 |
Release date | 21/4/2018 |
Colour | Black, Green |
Exact colour description | Black, Green |
Use | Drilling, Hammer drilling |
Max. drilling diameter in wood | 25 mm |
Max. drilling diameter in steel | 13 mm |
Power | 500 W |
Number of gears | 1x |
CO₂ emissions | 24,14 kg |
Weight | 1.60 kg |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 5.Bosch Professional0,9 %
- 6.Fein1 %
- 6.Ryobi1 %
- 6.Xiaomi1 %
- 9.Einhell1,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Einhell1 day
- 4.Makita2 days
- 5.Metabo3 days
- 5.Ryobi3 days
- 7.Bosch Professional6 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Drills + Cordless screwdriver» category returned?
Source: Galaxus- 1.Ryobi0,7 %
- 2.HAZET1 %
- 3.Milwaukee1,6 %
- 4.Black & Decker1,7 %
- 4.Bosch Professional1,7 %