Holzmann HOB260MINI 400V Abricht-Dickenhobelmaschine
Delivered between Fri, 22/5 and Tue, 26/5
5 items ordered
free shipping
Product details
Holzmann HOB260MINI Surface and Thickness Planer Machine 260 mm 400V
Special Features
The compact thickness planer machine HOB260MINI, featuring a mobile unit and reversible planer knife, is an essential addition to your woodworking shop. With a planing and thickness planing width of 260 mm and an inlet for thickness planing, you can create impressive projects.
Strengths
  • Compact planer and thickness planer machine
  • Easy conversion from planer to thickness planer
  • Thick tabletop made of solid cast iron
  • Reversible planer knife
  • Planing fence adjustable from 90° to 45°
  • Equipped with an integrated muscle-skeleton system
Technical Data
  • Planing table size in mm: 1040 x 260
  • Max. thickness cutting depth in mm: 3
  • Planing guide in mm: 1100 x 150
  • Fence inclination: 90-45°
  • Motor power s6 in W: 2200
  • Voltage: 400V / 3 / 50Hz
  • Feed speed: 5 meters per minute
  • Table height in mm: 860
  • Dust extraction opening in mm: 100
  • Table size in mm: 400 x 260
  • Cutting depth in mm: 3
  • Thickness height in mm: 160
  • Shaft diameter in mm: 63
  • Shaft speed in min-1: 6500
  • Number of cutting knives: 2
  • Sound power level in dB(A): 102.1 / 99.1
  • Sound pressure level in dB(A): 95.6 / 91.5
  • Gross weight in kg: 79.50
  • Net weight in kg: 72
  • Package width in mm: 570
  • Package length in mm: 710
  • Package height in mm: 590.
Key specifications
Saving depth Max.
3 mm
Power supply
Electrical connection
General information
Item number
Manufacturer
Holzmann
Category
Planers
Manufacturer No.
HOB260MINI_400V