Holzmann HBS230ECO 230V
Delivered between Thu, 28/5 and Fri, 5/6
10 pieces in stock at supplier
10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The HOLZMANN band saw HBS230ECO 230V is the ideal entry-level model for wood pieces up to 90 mm in height, thanks to its excellent price-performance ratio and compact, lightweight design.
Saw station type | Wood band saw |
Power supply | Electrical connection |
Power | 350 W |
Item number | 9351993 |
Manufacturer | Holzmann |
Category | Scrollsaws + Bandsaws |
Manufacturer No. | HBS230ECO_230V |
Release date | 7/8/2018 |
Colour | Multicoloured |
Material group | Wood |
Saw blade length | 1575 mm |
Width | 30 cm |
Depth | 30 cm |
Power | 350 W |
CO₂ emissions | 249,71 kg |
Length | 65 cm |
Width | 51 cm |
Height | 81 cm |
Weight | 16 kg |
Product Safety |
Length | 78 cm |
Width | 27 cm |
Height | 28 cm |
Weight | 20 kg |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- HolzmannNot enough data
- 1.Einhell1,6 %
- 2.Proxxon1,9 %
- 3.Metabo2,4 %
- 4.Scheppach3,2 %
Statutory warranty case duration
- 1.Scheppach0 days
- EinhellNot enough data
- MetaboNot enough data
- ProxxonNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Scrollsaws + Bandsaws» category returned?
Source: Galaxus- 1.Proxxon0,4 %
- 2.Scheppach1,2 %
- 3.Metabo1,3 %
- 4.Holzmann2,2 %