HAZET Screwdriver socket 8808LG-10 ∙ Square, hollow 10 mm (3/8 inch) ∙ Internal serration profile X…
Delivered between Sat, 23/5 and Thu, 28/5
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Product details
Long design with knurling surface: TiN coated DIN 2324, DIN 2325 made in Germany. Drive: Square, hollow 10 mm (3/8 inch). Output: Internal serration profile XZN. Wrench size: M10. Dimensions / length: 89 mm. Length l1: 61.5 mm. Net weight: 0.08 kg. For manual operation.
Key specifications
Socket type
Sockets
General information
Item number
Manufacturer
HAZET
Category
Nut drivers + Sockets
Manufacturer No.
8808LG-10
Release date
21/4/2018
Material
Material group
Metal
Material
Steel
Socket wrench + attachment Features
Socket type
Sockets
Use for
Hand ratchet
Measuring unit
M
actuator size
3/8"
Plug-in insert for
Multi-tooth
Output size
M10
Blade length
61.5 millimetres
DIN standard
DIN 2324DIN 2325
Origin
Country of origin
Germany
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
0,19 kg
Climate contribution
Scope of delivery
Scope of delivery
Screwdriver socket 8808LG-10 ∙ 3/8 inch (10 mm) square hollow ∙ Internal multi-tooth profile XZN ∙ Long version ∙ With knurling ∙ Surface: TIN coated ∙ DIN 2324