HAZET Offset screwdriver 2105LG-015 ∙ Inside hexagon profile ∙ 1.5 mm
Allen screw
Save EUR1,88
Delivered between Sat, 23/5 and Thu, 28/5
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Product details
  • Ball head end with a swivel range of 20°
  • Extra long design
  • Features a ball head
  • Surface: nickel-plated
  • Made in Germany
  • Output: inside hexagon profile
  • Wrench size: 1.5 mm
  • Dimensions: 15.5 mm
  • Length l1: 91.5 mm
  • Net weight: 0 kg.
Key specifications
Screwdriver design
Offset screwdriver
Downforce
Allen screw
General information
Item number
Manufacturer
HAZET
Category
Screwdrivers
Manufacturer No.
2105LG-015
Release date
21/4/2018
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Nickel plated
Material
Material group
Metal
Material
Chrome vanadium steel
Surface finish
Nickel plated
Screwdriver properties
Screwdriver design
Offset screwdriver
Downforce
Output size
1.5
Blade width
1.50 mm
Origin
Country of origin
Germany
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
0,01 kg
Climate contribution
Scope of delivery
Items per sales unit
1x
Scope of delivery
Hexagon socket screwdriver 2105LG-015 ∙ Hexagon socket profile ∙ 1.5 mm