HAZET Impact socket ∙ special profile 905SLG-21 ∙ Square, hollow 12.5 mm (1/2 inch) ∙ Wheel bolts h…
21 mm
Delivered between Sat, 23/5 and Thu, 28/5
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Product details
Plastic insert to protect the surface of the wheel bolts. Rotating outside plastic sleeve to protect the rims when screwing the wheel bolts, preventing aluminum corrosion through the prevention of scratches. Wheel nuts with special profile. Wrench size 21 mm for Hyundai i30, Tucson, and Kia. Long design with borehole for locking pin or safety spring and groove for O-ring. Made in Germany. Drive: Square, hollow 12.5 mm (1/2 inch). Output: Wheel bolts hybrid special profile. Wrench size: 21 mm. Dimensions / length: 86.8 mm. Diameter d1 (output side): 31 mm. Diameter d2 (drive side): 30 mm. For impact operation.
Key specifications
Socket type
Sockets
General information
Item number
Manufacturer
HAZET
Category
Nut drivers + Sockets
Manufacturer No.
905Slg-21
Release date
7/8/2018
Colour
Colour
Orange
Exact colour description
Orange
Socket wrench + attachment Features
Socket type
Sockets
Use for
Impact wrench
Measuring unit
mm
actuator size
1/2"
Output size
1
Width across flats
21 mm
Origin
Country of origin
Germany
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
0,83 kg
Climate contribution
Scope of delivery
Scope of delivery
Impact, machine screwdriver Socket spanner insert ∙ Special profile 905SLG-21 ∙ Square 12.5 mm ...