HAZET Impact screwdriver socket 990S-18LG ∙ Square, hollow 12.5 mm (1/2 inch), Outside hexagon 24 m…
18 mm
Delivered between Sat, 23/5 and Thu, 28/5
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 39,–
Product details
  • Choice of inside square drive 1/2 inch (12.5 mm) or outside hexagon 24 mm.
  • Long design.
  • With borehole for locking pin or safety spring and groove for O-ring.
  • Surface: phosphatized, oiled.
  • Made in Germany.
  • Drive: 1/2 inch (12.5 mm) square, hollow, 24 mm outside hexagon.
  • Output: Internal serration profile XZN.
  • Wrench size: M18.
  • Dimensions: 75 mm.
  • Length l1: 41.1 mm.
  • Net weight: 0.15 kg.
  • For impact operation.
Key specifications
Socket type
Sockets
General information
Item number
Manufacturer
HAZET
Category
Nut drivers + Sockets
Manufacturer No.
990S-18LG
Release date
21/4/2018
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Material
Material group
Metal
Material
Chrome vanadium steel
Surface finish
OiledPhosphated
Socket wrench + attachment Features
Socket type
Sockets
Use for
Impact wrench
Measuring unit
kg
actuator size
1/2"
Plug-in insert for
Multi-tooth
Output size
18
Width across flats
18 mm