Eaton Ground fault circuit interrupter PXF-80/4/01-A
Delivered between Sat, 18/7 and Sat, 1/8
free shipping
Product details
Number of poles: 4P
Rated current: 80 A
Tripping sensitivity: 100 mA
AC rated voltage: 400 V
Series: PXF-A
DIN VDE 0664 Part 10, IEC / EN 61008. Series PXF-A, 4-pole. Residual current circuit breaker, conditionally short-circuit proof 250 A, pulse current sensitive, Type A. Contour and mounting compatible with other devices in the P series. Double comfort terminal lift/jaw at the top and bottom. Free choice of mounting arrangement at the top and bottom. Free terminal space despite mounted terminals. Protects against special, non-smooth forms of DC fault currents. True contact position indication. Tripping indication via signal contact. Auxiliary switch can be retrofitted.
number of poles
4
Manufacturer No.
PXF-80/4/01-A
number of poles
4
Tripping characteristic
A
Rated current
80 A
Rated current
0.1 A