Eaton Ground fault circuit interrupter PXF-25/4/05-A
Delivered between Sat, 18/7 and Sat, 1/8
free shipping
Product details
Number of poles: 4P
Rated current: 25 A
Tripping sensitivity: 500 mA
AC rated voltage: 400 V
Series: PXF-A
DIN VDE 0664 Part 10, IEC / EN 61008. Series PXF-A, 4-pole. Residual current circuit breaker, conditionally current-resistant 250 A, pulse current sensitive, Type A. Contour and mounting compatible with other devices in the P series. Double comfort terminal lift/jaw at the top and bottom. Free choice of mounting arrangement at the top and bottom. Free terminal space despite mounted terminal. Protects against special, unfiltered types of DC fault currents. True contact position indication. Tripped indication via signal contact. Auxiliary switch can be retrofitted.
number of poles
4
Manufacturer No.
PXF-25/4/05-A
number of poles
4
Tripping characteristic
A
Rated current
25 A
Rated current
0.5 A