E-Ast ER1060-20 Tubular motor 60 mm 45 k
Delivered between Sat, 23/5 and Fri, 29/5
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
With a motor diameter of 45 mm, the motor of this series can be mounted in a 60 mm 8-sided shaft. It is characterized by a simple as well as quick assembly and is maintenance-free with a long service life. The roller shutter motor from e-ast has been developed and produced for you with a high demand on quality and reliability. The adjustment of the end points is done mechanically via an adjustment wheel on the motor head with an adjustment tool.
Electric motor type | Garage door drive |
rated current | 0.68 A |
Rated voltage | 230 V |
Item number | 8805264 |
Manufacturer | E-Ast |
Category | Electric motors |
Manufacturer No. | ER1060-20 |
Release date | 27/5/2018 |
rated current | 0.68 A |
Rated voltage | 230 V |
voltage type | AC |
Protection type (IP code) | IP44 |
Power | 0.16 kW |
Max. Speed | 15 RPM |
moment of force | 20 Nm |