Bosch Professional GTC 12V-450-13
Hand-held thermal imaging cameraMore than 10 pieces in stock at supplier
Product details
Thermal imaging camera GTC 12V-450-13 The thermal imaging camera GTC 12V-450-13 Professional is your entry-level tool for easy visualisation of temperature differences. With a resolution of 256 x 192 pixels and a clear 2.8-inch display with full focus on the thermal image, you can quickly analyse temperature fluctuations in a variety of scenarios. With its compact design, it fits easily into any tool bag, making it perfect for professionals. The IP54 protection rating, resistance to drops from up to 2 metres and a protective flap for the IR sensor mean the camera is built to withstand tough conditions on the construction site. This thermal imaging camera was developed for fast and efficient temperature analysis and starts up in just 3 seconds. The wide field of view helps to locate heating pipes, check heating and air conditioning systems and find problems in electrical components, especially indoors. With a user-friendly interface, a working light for dark environments, a laser to mark the measuring point and a visual camera for transparency and picture-in-picture functionality, this thermal imaging camera is ideal for employees in the HVAC, industrial, automotive and renovation sectors. The GTC 12V-450-13 Professional offers the flexibility of using two power sources, allowing you to switch between 12 V lithium-ion rechargeable batteries and AA alkaline batteries to minimise downtime. With the USB interface, you can seamlessly capture and transfer up to 500 images to ensure high efficiency for employees. This thermal imaging camera is also compatible with accessories such as the AA1 battery adapter, so you're always ready for any task. Scope of delivery: 1 x tool bag, AA1 alkaline battery adapter, 4 x 1.5 V LR6 batteries (AA), USB-C cable.
Thermal imaging camera type | Hand-held thermal imaging camera |
Temperature measuring range min. | -20 °C |
Temperature measuring range max. | 450 °C |
Image resolution | 256 x 192 pixels |
Item number | 58798535 |
Manufacturer | Bosch Professional |
Category | Thermal imaging cameras |
Manufacturer No. | 0601083901 |
Release date | 20/5/2025 |
Colour | Black, Blue |
Exact colour description | Black, Blue |
Measurement accuracy | 2 °C |
Thermal sensitivity (NETD) | 50 mK |
Horizontal field of view | 56° |
Vertical field of view | 42° |
Refresh rate | 9 Hz |
Image sensor resolution | 49152 Pixel |
Interface | USB |
USB connector type | USB-C |
Functionalities | Photograph |
Protection type (IP code) | IP54 |
Power supply | Battery operated, Rechargeable battery operated |
Battery type | Lithium-Imide |
Battery voltage | 12 V |
Battery life | 4 h |
Battery size | AA / LR6 / LR06 / Mignon / R6 / R14505 |
Battery system | Bosch Professional 12V |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 23,18 kg |
Weight | 350 g |
Product Safety |
Length | 25.90 cm |
Width | 11.80 cm |
Height | 13.10 cm |
Weight | 1.08 kg |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Voltcraft0,2 %
- 2.Bosch Professional0,8 %
- 2.Uni-T0,8 %
- 4.Flir1 %
- 4.Hikmicro1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- Bosch ProfessionalNot enough data
- 1.Hikmicro1 day
- 2.Flir2 days
- PulsarNot enough data
- SeeKNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Thermal imaging cameras» category returned?
Source: Galaxus- 1.Testo1,2 %
- 2.Pulsar2,7 %
- 3.Bosch Professional3,2 %
- 4.Hikmicro5,5 %
- 5.Uni-T7,6 %