Bessey Tw28-30-14-2k
300 mm5 pieces in stock at supplier
Product details
The Bessey clamping element TW28-30-14-2K with fixed projection is suitable for welding tables with 28mm hole. It achieves a clamping force of up to 5,000 N and enables precise, individual clamping of the workpiece. The profile and the sliding bracket are tempered for resilient and elastic clamping. The high-quality 2-component plastic handle is equipped with a smooth-running trapezoidal threaded spindle and a pressure plate that can be replaced without tools.
Diameter | 300 mm |
Length | 300 mm |
Item number | 8493691 |
Manufacturer | Bessey |
Category | Vices + Clamps |
Manufacturer No. | TW28-30-14-2K |
Release date | 21/4/2018 |
Colour | Black, Red |
Exact colour description | Black, Red, Stainless steel |
Material | Stainless steel |
Type of clamping device | Clamp |
Diameter | 300 mm |
Jaw width | 28 mm |
Jaw height | 11 mm |
jib length | 140 mm |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 9,84 kg |
Items per sales unit | 1x |
Length | 300 mm |
Width | 28 mm |
Weight | 1700 g |
Product Safety |
Length | 43 cm |
Width | 19.50 cm |
Height | 4 cm |
Weight | 1.85 kg |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.wolfcraft0 %
- 1.Yato0 %
- 11.Bessey0,1 %
- 11.BGS0,1 %
- 11.Bosch Professional0,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- BesseyNot enough data
- AmfNot enough data
- BahcoNot enough data
- BensonNot enough data
- BGSNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Vices + Clamps» category returned?
Source: Galaxus- 16.Stier1,4 %
- 16.wolfcraft1,4 %
- 19.Bessey1,5 %
- 19.DeWalt1,5 %
- 21.Stanley1,7 %