Etherma SM-S2-2500BT-T
2500 W
Delivered between Sat, 18/7 and Sat, 1/8
free shipping
Product details
Etherma IR Heater Solamagic SM-S2-2500BT-T
Manufacturer: Etherma
Designation: IR Heater Solamagic 2.5 kW
Type: SM-S2-2500BT-T
Design: Titanium
Voltage: 230 V
Number of heating levels: 3
Power level OFF: Yes
Min. heating power: 0 W
Max. heating power: 2500 W
Installation over changing table: No
Protection class (IP): IP65
Height: 231 mm
Width: 900 mm
Depth: 200 mm
Color: Titanium
Colors: White, Titanium, Nano-anthracite, special colors upon request
High efficiency, no warm-up phase, suitable for wall and ceiling mounting
Dimensions: 866 x 92 x 200 mm
Protection class: IP 65
Voltage: 230 V
Weight: 3.5 kg
Power cord: 180 cm
Certification: CE compliant, TÜV Nord
EAN: 4026911104152.
Key specifications
Radiant heater type
Wall-mounted radiant heater
Heating capacity
2500 W
Application range
Outdoor
Number of operating levels
3x
General information
Item number
Manufacturer
Etherma
Category
Radiant heater
Manufacturer No.
14475
Release date
22/8/2022
Colour
Colour
White
Exact colour description
Titanium
Material
Material group
Metal
Material
Aluminium
Room air conditioner features
Radiant heater type
Wall-mounted radiant heater
Heating capacity
Application range
Outdoor
Number of operating levels
3x
Origin
Country of origin
Germany
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
13,28 kg
Climate contribution
Safety
Protection type (IP code)
IP65
Power supply
Input voltage
230 V