Self Electronics SLD75-12VL-E LED transformer constant
Delivered between Sat, 23/5 and Fri, 29/5
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Specifically designed for LED applications in constant voltage operation without a separate control line for dimming, Self Electronics has developed the 75W Triac-dimmable power supplies. The LED power supplies from Self feature a SELV-compliant constant voltage output of 12V or 24V, as well as a dimming range of 5-100%. They comply with protection class II and are protected against interruption, short circuit, overload, and overheating. An automatic restart occurs after the cause of the fault has been resolved. The MM mark allows for installation on materials with unknown flammability characteristics, and a terminal connection enables quick installation. With an efficiency of 86.5% (at full load), Self's LED power supplies have an operational lifespan of 30,000 hours at a case temperature of 45°C. Additionally, they can be used as independent operating devices outside of luminaires.