Osram QTRONIC ECG 2X26-32/220-240 S
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
Power: 68 W
Number of lamps: 2
Ballast type: Electronic
Lamp shape: CFL
Lamp type: Fluorescent
Nominal voltage: 220 – 240 V
Dimmable: No
Length: 123 mm
Width: 79 mm
Height: 33 mm
Minimum operating temperature: -20 °C
Maximum operating temperature: +50 °C
Series: Quicktronic
Electronic ballast Quicktronic-M for circular fluorescent lamps. The Osram Quicktronic-M is an electronic ballast designed for circular fluorescent lamps. This electronic ballast ensures a long lamp lifespan and is not affected by frequent on/off switching. The Quicktronic-M is the perfect electronic ballast for use with motion detectors. Ideal applications for the Quicktronic-M electronic ballast include emergency lighting, public buildings, sports halls, factories, and a wide range of other applications. Long lamp lifespan, no impairment from frequent on/off switching, and perfect lamp start for applications with motion detectors. Supply voltage: 220–240 V, mains voltage: 198–264 V, optimal filament preheating for lamp start, energy efficiency index EEI: A2, automatic shutdown of defective lamps and at the end of their lifespan.