MeanWell MEAN WELL HVGC-1000A-H-AB, 1000 W, IP20, 180 - 528 V, 180 V, 144 mm, 310 mm
was EUR589,–
Delivered between Fri, 5/6 and Tue, 16/6
8 items ordered
free shipping
Product details
With the HVGC-1000, Meanwell offers the first 1000-watt LED constant power supply that meets the growing demands for analog and Dali dimming functions, and also features intelligent timer dimming, which is required for applications involving LED specialty lamps. The constant power output allows users to adjust the output current across the full power range according to application conditions, maximizing and optimizing the areas of use. The HVGC-1000 series from Meanwell has a metal housing that is encapsulated with a thermally conductive epoxy resin, making it dust and waterproof with an IP67 protection rating. With a wide input range of 180 to 528VAC, it can be operated over two phases without a neutral wire. Thanks to a high efficiency of up to 96%, the power supply has a fanless design, is cooled solely by convection, and has an operating temperature range of -40 to +90°C.