Schneider Electric SE LGY410028 Distributor Linergy DS 100A 4-pole
Terminal strips
Delivered between Wed, 3/6 and Fri, 5/6
More than 10 items ordered
Free shipping starting at 39,–
Product details
Lynergy Prisma G terminal block, 4-pole, rated current 100 A, operating voltage 230 V AC (Ph/N) / 440 V AC (Ph/Ph), insulation voltage (Ui) 500 V AC, total connection capacity 4 x 7 pieces. Distribution block that can be mounted on a standard DIN rail or mounting plate, simplifying the power supply for main feeds. Inputs and outputs are connected to screw terminals that can accommodate rigid or flexible cables with ferrules. Compatible with enclosures from the Prisma G and P series, Pragma, Mini Pragma, and Resbo. Optional: additional terminal strip for neutral conductor for four-pole distribution block. The Lynergy terminal block complies with the following standards: IEC/EN 60947-7-1, IEC/EN 61439-1 & 2.