Samsung UE32T4302AE
32", LED, HD ready, EUProduct details
The warranty period for the Samsung TV is 24 months.
Display size (inches) | 32" |
Display technology | LED |
Display resolution | HD ready |
Video connections | DVB-T (2x), HDMI (2x), VGA |
Weight | 4 kg |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 25259740 |
Manufacturer | Samsung |
Category | TV |
Manufacturer No. | UE32T4302AEXXH |
Release date | 3/3/2023 |
Exact colour description | Juoda |
TV type | LED TV, Smart TV |
Country code | EU |
Design | Slim |
Picture quality | 900 PQI |
Display size (inches) | 32" |
Screen size (cm) | 80 cm |
Display | LCD |
Display technology | LED |
Image resolution | 720p, 1080p |
Aspect ratio | 16:9 |
Audio output | 10 W |
Operating system | Tizen OS |
TV tuner | DVB-C, DVB-T, DVB-T2 |
Picture modes | Film, Standard |
Image setting | Increase contrast |
Foot type | H-shaped |
Further features | Connect Share HDD |
Audio formats | Dolby Digital Plus |
VESA wall mount | 100 x 100 mm |
Assembly | Floor stand |
Data ports | CI slot (1x) |
USB ports | USB-A |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (1x) |
Network connections | RJ45 (1x) |
Wireless transmission | Wi-Fi |
HDMI features | Audio return channel |
Number of CI+ slots | 1x |
Power consumption | 27 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Input voltage | 220 - 240 V |
Energy consumption per year | 43 kWh |
Energy efficiency class | F |
Scope of delivery | Remote control |
Smart home ecosystem | Amazon Alexa |
Communication standard | Google Assistant |
Width | 737.40 mm |
Height | 465.40 mm |
Depth | 150.50 mm |
Weight | 4 kg |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | RE100 |
Width | 734 mm |
Height | 438 mm |
Depth | 74.10 mm |
Weight including stand | 4.10 kg |
Product Safety |
Length | 88 cm |
Width | 50 cm |
Height | 12 cm |
Weight | 5.40 kg |
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 4.LG1,4 %
- 5.Hisense TV1,5 %
- 5.Samsung1,5 %
- 7.Dyon1,6 %
- 8.Sharp1,7 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 3.Toshiba1 day
- 5.TCL5 days
- 6.Samsung6 days
- 7.Sony7 days
- 8.Hisense TV8 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Galaxus- 2.LG2,6 %
- 4.Sony2,7 %
- 5.Samsung3 %
- 6.Xiaomi3,2 %
- 7.Sharp3,3 %