Samsung UE32T4302AE
32", LED, HD ready, EU
Currently out of stock
Free shipping starting at 39,–
Product details
The warranty period for the Samsung TV is 24 months.
Key specifications
Display size (inches)
32"
Display technology
LED
Display resolution
HD ready
Video connections
DVB-T (2x)HDMI (2x)VGA
Weight
4 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
UE32T4302AEXXH
Release date
3/3/2023
Colour
Exact colour description
Juoda
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Country code
EU
Design
Slim
Display properties
Picture quality
900 PQI
Display size (inches)
32"
Screen size (cm)
80 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
HD ready
Image resolution
720p, 1080p
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
10 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
DVB-CDVB-TDVB-T2
Picture modes
FilmStandard
Image setting
Increase contrast
Foot type
H-shaped
Further features
Connect Share HDD
Audio formats
Dolby Digital Plus
Mounting
VESA wall mount
100 x 100 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
DVB-T (2x)HDMI (2x)VGA
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
Wi-Fi
HDMI features
Audio return channel
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
27 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V